AKP’nin arka bahçesindeki kavga

İçişleri Bakanlığı’na yönelik dün sabah yapılan bombalı saldırı sonrası 2 polis yaralandı.Saldırının ardından eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yakın olduğu iddia edilen bir sosyal medya hesabından dikkat çeken iki paylaşım yapıldı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya yönelik ifadelerin olduğu mesajlar kısa süre sonra silindi.

Saldırının ardından ‘Ebabil Harekâtı’ isimli Twitter (X) hesabından ilginç 2 mesaj paylaşıldı.

Bu mesajlardan ilki Gazeteci Hande Fırat’ın attığı bir tweet’e yönelik oldu. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın paylaşımını alıntılayan Gazeteci Fırat “Hedef ve zamanlama manidar! Bakanlığa dur diyenler, son dönemde operasyonların adresi çeteler, mafya vb mi? Terör örgütünü maşa mı yaptılar?” ifadelerini kullandı.

‘TALİMATI SOYLU VERDİ DİYECEKLER’

Hande Fırat’ın bu mesajını alıntılayan ‘Ebabil Harekâtı’ hesabından ise “İnanılmaz şeyler oluyor. 1 saate ‘bu bombalı saldırının talimatını Soylu verdi’ diyecekler” ifadeleri kullanıldı.

O MESAJDA ÇOK ÇARPICI İFADELER

Aynı hesaptan paylaşılan bir diğer mesajda ise çok daha dikkat çeken ifadeler yer aldı. İçişleri Bakanı Yerlikaya’ya yönelik olduğu değerlendirilen mesajda şu ifadeler yer aldı:
“Soylu’ya çay veren çaycıları tespit edip sürmekle çok meşgul olunca, ülkenin tam merkezine, evinin önüne gelen teröristleri takip etmeyi ihmal ettiler. Son teröriste kadar öldürecekmiş… Yok valla, terörist kendi kendini patlattı. Sana zahmet olmasın. Sen bakanlığa geri dön. Soylu’yla çalışmış bürokrat avına devam et.”

DİKKAT ÇEKEN ZİYARETLER

Yerlikaya’yı hedef alan bu paylaşımların ardından Ankara’da dikkat çeken destek ziyaretleri vardı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün giriş kapısının önündeki terör saldırısının ardından eski İçişleri Bakanları Efkan Ala ve Selami Altınok, eski TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve AK Partili milletvekilleri Ziya Altunyaldız ve Mehmet Emin Öz’ün geçmiş olsun ziyaretinden fotoğraf paylaştı.

Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu destekleyen hesapların Yerlikaya’yı hedef almasının ardından, Soylu’yla arasının iyi olmadığı iddia edilen AKP’li isimlerin Yerlikaya’yı ziyareti dikkat çekti.

Soylu’ya yakın kişilerin yönettiği iddia edilen “Ebabil Harekatı” adlı hesap, Yerlikaya’ya sert sözlerle yüklenmiş daha sonra hesap kapatılmıştı.

Soylu’nun, 2016’da yerine İçişleri Bakanlığı’na geldiği Efkan Ala’yla yıldızının hiç barışmadığı iddia ediliyor.

Yerlikaya’yı ziyaret eden isimlerden Şentop ve Altınok’la aralarında problem olduğuyla ilgili iddialar basına yansımıştı.

ŞENTOP, KAMUOYU ÖNÜNDE TARTIŞMIŞTI

Eski TBMM Başkanı Mustafa Şentop, geçen yıl, Soylu’yu destekleyen paylaşımlarıyla bilinen Cumhur Frankfurt için “Kimin kiminle olduğunu, kimin adamı olduğunu, kimin sahibi olduğunu herkes biliyor. Vekil arkadaşlar, ‘sahibi ile görüş’ dediler” diye konuşmuştu.

SOYLU, SEDAT PEKER’E KORUMA KARARINDA SELAMİ ALTINOK’UN ADINI GEÇİRMİŞTİ

Soylu, Sedat Peker’e koruma polisi verilmesiyle ilgili yaptığı açıklamasında da o dönem İstanbul İl Emniyet Müdürü olan Selami Altınok’un adını geçirmişti.

Soylu’nun açıklaması şöyleydi:
“16 Ocak 2015. DHKP-C’nin Sedat Peker’e tehdit kurgusu. 26 Ocak 2015, öyle bir kurgu var ama koruma istemiyorum diyor. 30 Ocak’ta komisyon reddediyor. 6 gün sonra koruma istiyor, 2 ay sonra komisyon toplanıyor ve kendisine koruma veriyorlar. Esas iş bundan sonra.

İstanbul Emniyet Müdürü sanıyorum Selami Altınok. Şimdi şu adamı, Nurettin Demir, milletimizin bunları bilmesi lazım. Biz nelerle uğraşıyoruz. Demir Kadıköy eski İlçe Emniyet Müdürü, 94-98 arası irtibatta bulunduğu en önemli adam Sedat Peker. Kardeşi Nurten Demir DHKP-C’den öldürüldü, kardeşi Nuran Demir eylemlerde. Sanal bir tehditle, kurgu bir tehditle…

İstanbul’da her verilen korumanın kime verildiğini bu dönemde de bilemeyebilirim. Yakın koruma, tehditlere yönelik korumalar, il emniyet müdürlükleri belirler.”

Soylu’nun açıklamasının ardından Anadolu Ajansı (AA), Peker’e koruma kararıyla ilgili belgeyi “Koruma kararında FETÖ izi tespit edildi” diye haberleştirmişti.

Altınok, AA’nın haberine şöyle tepki göstermişti:
“Şahsım, birlikte çalıştığım ve koruma kararı verilen belgede adı geçen imza sahiplerinin gerek 17-25 Aralık gerekse 15 Temmuz sürecinde yürüttükleri mücadele ve gösterdikleri duruşa tüm milletimiz ve kamuoyu yakından şahittir.

Bunun aksine bir ima, iddia ve iftira her iki dünyada da hak ihlali olup iddia sahiplerini ağır vebal ve sorumluluk altına sokmuştur.”

AA, Altınok’un tepkisi üzerine haberi, belgede imzaların olduğu bölümü keserek yeniden yayımlamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir