İçişleri Bakanlığı ‘göçmenlere vatandaşlık’ iddiasını yalanladı

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı, Sözcü gazetesinden Deniz Zeyrek’in

“Son iki ayda kaç kişi vatandaş oldu?”

başlıklı yazısının üzerine açıklama yaptı.

Söz konusu iddiaların tamamen gerçek dışı ve hayal ürünü olduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Başkanlığımız, 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu çerçevesinde sadece yabancılara ilişkin iş ve işlemleri yürütmekte olup köşe yazısında iddia edildiği gibi idaremiz tarafından Türk vatandaşlığı verilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Yine seçmen listesinin askıya çıktığı süreçte Başkanlığımız ile Yüksek Seçim Kurulu (YSK) arasındaki trafiğin yoğunlaştığı yönündeki iddianın da gerçekle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Anayasaya göre, sadece Türk vatandaşlarının oy kullanma hakkına sahip olduğu açıktır. Bununla birlikte, YSK ile Başkanlığımız arasında ortak iş ve işlem olmadığı gibi herhangi bir resmi yazışma da bulunmamaktadır.

Açıklamadan da anlaşılacağı üzere, eksik ve yanlış bilgilerle kaleme alındığı görülen bahsi konu köşe yazısındaki idaremizle ilgili mesnetsiz iddiaların hiçbir satırı gerçeği yansıtmamaktadır.

Başkanlığımızı hedef alan bu tür yalan haberlerin ve açıklamaların son bulmayacağını biliyoruz. Kamuoyunun resmi beyanlara dayanmayan ve tamamen algı oluşturmaya yönelik bu tür iddia ve iddia sahiplerine itibar etmemesi büyük önem arz etmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir