Ülkenin dört bir yanından yaşam savunucuları Akbelen’de

MUĞLA – Muğla Akbelen’de Limak Holding ve IC Holding’in iştiraki YK Enerji tarafından işletilen Yeniköy-Kemerköy Termik Santralı’nin kömür sahasını genişletmek için başlayan ağaç kesimine karşı direniş sürüyor. Direnişin 16’ncı gününde “Akbelen Büyük Buluşması” için ülkenin bir çok ilinden yola çıkan yaşam savunucuları alana ulaşmaya başladı.

Alana girenler “Her yer Akbelen her yer direniş”, “Katil Limak işbirlikçi AKP” ve “Halka değil çetelere barikat” sloganları ile karşılandı. Alanda şarkılar ve sloganlar eşliğinde bekleyiş sürerken, oyuncular Mert Fırat, Kerem Fırtına, Levent Üzümcü ve sanatçı Tolga Çandar da Akbelen direnişine destek vermek için alana gelen isimlerden oldu.

Öte yandan Akbelen Ormanı’nın bulunduğu Milas-Ören karayolu üzerinde kurulan arama noktaları nedeniyle uzun kuyruklar oluştu.

Sanatçı Tolga Çandar’ın çaldığı şarkılar eşliğinde İkizköylülerin zeybek oynadığı anlar ise gündem oldu.

‘AKBELEN’DEN CUDİ’YE EDİ BESE’

Siya Siyabend, Praksis ve Tolga Çandar’ın sahne aldığı buluşmada, İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri ve İzmir Tabip Odası ve çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de alana ulaştı. Yol üzerinde kurulan kontrol noktalarında dört kez GBT yapılmasının ardından alana girişte yeniden GBT yapılmak istenmesi nedeniyle kısa süreli gerginlik yaşanırken, kitle “Akbelen’den Cudi’ye edi bese” sloganları ile alana girdi. Buluşmaya Emek Partisi İstanbul Milletvekili İskender Bayhan, CHP Milletvekilleri Semra Dinçer, Gizem Özcan ve Cumhur Uzun da katıldı.

‘CUDİ’DEN AKBELEN’E AĞAÇLARIN VE HALKLARIN KARDEŞLİĞİ BU ZULMÜ BOĞACAK’

İkizköy Çevre Komitesi’nden Necla Işık, “14 gündür burada büyük bir katliam var. Ama burada oluşunuzla Akbelen yeniden doğuyor. Burayı madene vermeyeceğiz. 4 senedir bağırıyoruz. Madene verecek toprağımız, bir tane dalımız yok. Bu uğurda dedik ki İkizköylü kadınlar olarak boynumuz kıldan ince. Ormanımız için öleceksek bu uğurda öleceğiz, mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Akbelen için gelen yüreklere sağlık. Madene vermeyeceğiz burayı yine ağaçlandıracağız” dedi.

İkizköylülerden Aytaç Yakar, “Biz 14 gündür burada mücadele ediyoruz. Biber gazı, cop, dayak yedik. Yine de direniyoruz, direneceğiz. Çamlarımızı vermeyeceğiz. Havamızı, suyumuzu beşli çetelere yedirmeyeceğiz. Bizim burada Limak’a yedirecek ekmeğimiz suyumuz yok. Biz vatanımıza sahip çıktık. Benim bir torunum her jandarma gördüğünde korkuyor. Karşımda düşman görüyorum. Onların anneleri babaları ‘Bugün Akbelen’de ne yaptın?’ diye sormuyor mu? Anneleri copladık mı diyorlar. Her gün aramadan geçiriyorlar. Benim silahım belimde değil, ağzımda ve yüreğimde” ifadelerini kullandı.

HDP Buca İlçe Eş Başkanı Nurşen Ataman, “Ben Cudiliyim, Cudi’den geldim. Hepinizin Cudi’ye destek vermenizi istiyorum. Ben bir Kürt kadını olarak her zaman sizlere destek verdim. Sizden de destek bekliyorum. Hep birlikte mücadele edelim” dedi.

Konuşmaların ardından kefene sarılmış ağaç önünde bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

‘ŞİRKETLER YALAN SÖYLÜYOR’

EMEP İstanbul Milletvekili İskender Bayhan , “Kolin, Limak, İçtaş yalan söylüyor. Çevre Bakanı yalan söylüyor. Bu madenin çıkarılmasına ihtiyaç olduğunu söylüyorlar. Bu ülkenin buna ihtiyacı yok. Enerji tüketimi için böyle bir kıyıma yıkıma ihtiyacı yok” diye vurguladı.

Diğer yandan termik santral işçilerine seslenerek, “Bu madenler çıkmazsa sizler işsiz kalırsınız deniliyor. Bu devlet 2 bin 500 işçiye ekmek verecek bir devlet olmaktan çıkmışsa bu düzenin yıkılması lazım. Bundan kurtulmak lazım. Bu toprağın üzerindeki bereket ve değerler hepimizi doyuracak zenginliğe sahip” diye konuştu.

Bayhan, yaşananların sorumlusunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve tek adam rejimi olduğunu ifade ederek Akbelen’deki kıyımı önümüzdeki hafta Meclis’te de tartışacaklarını dile getirdi.

Konuşmaların ardından Milas-Ören Karayolu’nda yüzlerce kişinin katılımıyla insan zinciri oluşturuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir