Yeşil Sol Muğla adayı Yıldırım: TİP’le aramızda tatlı rekabet var

Selçuk Arslan

BODRUM – 14 Mayıs seçimlerine sayılı günler kala, siyasi partilerin seçim çalışmaları sürüyor. Muğla’dan ilk defa Meclis’e milletvekilli gönderme şansı bulunan Yeşil Sol Parti milletvekili adayları ile birlikte saha çalışmalarına devam ediyor.

Bu kapsamda Yeşil Sol Parti Muğla Milletvekilli Adayı Hasan Yıldırım, saha çalışmalarına başladı. Seçmenlerin tepkisini değerlendiren Yıldırım, sahada olumlu bir havanın olduğunu söyledi. Muğla’da oy oranlarının yüzde 10’un üzerinde olduğunu belirten Yıldırım, TİP’in aday çıkarmasını ise tatlı rekabet olarak nitelendirdi. Yıldırım, hedeflerinin Muğla’dan bir milletvekilini Meclis’e göndermek olduğunu söyledi.

Yıldırım’ın adaylığı Bodrum için de son derece önemli. Bodrum’u Bodrum’dan bir ismin 32 yıldır Meclis’te temsil etmemesi ilçede ve Muğla’da siyasetin temel gündemi haline geldi. Bodrum’da yaşayan ve mali müşavirlik yapan Yıldırım’ın Bodrum’u temsilen listenin 1. sırasında yer alması bu nedenle olumlu olarak karşılanıyor.

Yıldırım ile milletvekili adaylığı sürecini ve Muğla’ya dair politikalarını konuştuk.

Hasan Yıldırım, saha çalışmaları kapsamında halk buluşmaları yapıyor.

‘MUĞLA’YI VE BODRUM’U LAYIK OLDUĞU YERE TAŞIYACAĞIZ’

Adaylık süreciniz nasıl oldu?

Diyarbakır doğumluyum ancak 20 yılı aşkın Bodrum’da yaşıyorum. Dolayısıyla bu kentin bir bireyi olarak bugün Bodrum’a ve Muğla’ya dair hayallerimizi gerçekleştirmek için bu yola çıktım. Olağanüstü şartlarda seçime gidiyoruz. Deprem ile birlikte ters düz olmuş bir coğrafyada, baskın bir seçime giriyoruz. Bodrum’da, Muğla’da ve ülkemizde başta ekolojik olmak üzere yaşanan toplumsal sorunlara çözüm olmak için aday oldum. Muğla’yı ve Bodrum’u layık olduğu yere taşıyacağız.

Muğla’ya dair temel perspektifiniz ne?

Muğla tüm ilçeleriyle büyük bir değer. Turizm, sağlık, yapı sektörü gibi unsurların zengin olduğu bir il. Bunlara bağlı olarak güzel bir seçim atmosferi var. Bizler de kendi bakış açımızı, fikriyatımızı ortaya koyacağız bu süreçte. Halkımızın umudunu daha güzel yarınlara taşımak için çaba gösteriyoruz. Muğla’nın her köşesi tarih kokuyor. Bizler bu tarihi dokudan ve doğal güzelliklerden ne kadar yararlanıyoruz? Bu dokuyu işleyeceğimiz bir siyaset ortaya koyacağız.

‘ÇÖZÜM ODAKLI BİR PERSPEKTİFLE SEÇMENLERİN KARŞISINA ÇIKACAĞIZ’

Yeşil Sol Parti, Muğla seçmenine ne vaat ediyor?

Biz klasik bir seçmen kitlesiyle veya klasik bir siyaset perspektifi ile seçimlere girmiyoruz. Her şeyden önce vatandaşlarımızı sisteme ezdirmeyecek bir siyaset perspektifi ortaya koyuyoruz. Ayrıca yılların vermiş olduğu deneyimle ve tecrübeyle sorunlara yeni bakış açısı geliştireceğiz. Çözüm odaklı bir perspektifle seçmenlerin karşısına çıkacağız. Ekonomiden ekolojiye, kültürden turizme yani yaşamın her alanında, Muğla’nın ve Bodrum’un kalkınması için siyaset yapacağız. Bunları da Meclis’e taşıyacağız ve kavgasını vereceğiz.

Özellikle seçim bölgeniz Bodrum’da, ciddi bir ekolojik tahribat var. Bodrum ve Muğla’nın diğer ilçelerindeki yaşanan bu tahribatın önüne geçecek bir projeniz var mı?

Elbette var. Bodrum özelinde bakacak olursak, doğanın ciddi anlamda tahribatı söz konusu. Dağlar beton yığınına döndü. Bizler sahip olduğumuz ideolojiyle bunların mücadelesini vereceğiz ve seçim sürecinde bütün bunları toplumla birlikte değerlendireceğiz. Doğanın korunması için yasal düzenlemeleri bir an önce hayata geçireceğiz. Ekolojik dengeye ve doğaya yapılan müdahalelere karşı mücadele edeceğiz. Bu tür sorunlarla Meclis’i bir platform haline getirme çabası içinde olacağız. Bizim zaten diğer partilerden farkımız da bu.

Zihni anlamda bu tür sorunların farkında olmak çözümü için yeterli olmuyor; ya da yasal düzenleme yetersiz kalabiliyor. Toplumsal sorunları kurumsal bir kimliğe büründürmek lazım. Ve bu ancak toplumun birlikteliği ile olabilir. Yani toplumun kendi sorunlarına duyarlı olacağı bir süreci başlatmak istiyoruz, bunun için Meclis’i bir platform haline getireceğiz. Bu tip yaklaşımları toplumsallaştırmazsak bizler de sistemin çarkına girmiş oluruz.

‘EN AZ BİR MİLLETVEKİLLİ ÇIKARTACAĞIZ’

Muğla’da Yeşil Sol Parti’ye ilgi nasıl? Vekil çıkarma olasılığınız ne?

HDP olarak çıkmış olduğumuz nokta ve geldiğimiz süreçte Muğla’da iyi durumdayız. Saha çalışmalarımızda olumlu bir hava var. 2018 yılı seçim sonuçlarına göre, Muğla’da 3. parti durumundayız. 45 bine yakın oyumuz var. Anketlerde, Muğla genelinde yüzde 10 bandındayız. Tabi bu 5 yıllık süreçte burası ciddi göç aldı. Yine deprem nedeniyle de ciddi bir göç dalgası yaşadık. Yine de biz bu seçimde iddialıyız, en az bir milletvekilli çıkartacağız. Sahadaki izlenimlerimizi ve çalışmamızı sandığa yansıtacağız. Dostlarımızla, arkadaşlarımızla birlikteyiz. Öncelikle Muğla’dan bir vekili Meclis’e göndereceğiz, daha sonra bu temsiliyeti kurumsallaştıracağız.

İttifak ortaklarınızdan Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) Muğla’dan aday çıkarmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? TİP’in aday çıkarması sizin vekil çıkarmanıza engel mi?

TİP meselesini demokratik çerçevede değerlendirmek lazım. Birlikte olsaydık bir vekili garantilemiş olurduk ve ikincisini zorlardık. Aslında bu sürece 2015 yılında başladık. TİP’li arkadaşlarımızın da aralarında olduğu ortak anlayışla, ‘3. Yolu’ ortaya koyduk. 2015 seçimleri, hem Türkiye hem de Muğla için kritik eşikti. 2018 seçimlerinde bu birliktelik daha kurumsal bir kimliğe büründü. 2019 yerel seçimlerinde ise bizim 2015 yılında başlatmış olduğumuz sürecin gereği seçimlere girdik. Ve bu seçimlerde AKP ve MHP iktidarına kaybettirmeyi amaçladık. Bu anti demokratik bloku alaşağı etmek, temel hedefimiz oldu ve bunu da başardık. 2019 yılı sonrası demokratik mücadelenin daha yüksek olduğu bir süreç oldu. Son bir yılda da ülkenin birçok noktasında ittifaklar oluştu. Hatta ayrılan arkadaşlarımız da oldu. TİP bu süreçte Türkiye’nin belli seçim bölgelerinde kendi adaylarıyla girmek istedi. Muğla’da kendi adaylarımızla giriyoruz. Hedefimiz, her şartta bir milletvekilli çıkartmak. TİP ile demokratik bir mücadele yürütüyoruz. Mehmet Aslantuğ arkadaşımız ile tatlı bir rekabetimiz olacak. Sonuçta biz kanacağız. Ama önümüzdeki seçimlerde bu durumu değerlendireceğiz.

‘KLASİK VEKİL ANLAYIŞINI REDDEDİYORUZ’

Seçildiğinizde Meclis’te nasıl bir siyaset izleyeceksiniz?

‘Yalan vaatler siyaseti’ yapmayacağız. Yani halka vaat verip seçim sonrası hiç söylememiş gibi yapmayacağız. Biz toplumsal birlikteliği esas alacağız. Bu ülkeye barış kültürünü, uzlaşı kültürünü getireceğiz ve bunu halk ile birlikte yapacağız. Emekten yana, insandan yana bir siyaset olacak.

Millet İttifakı’nın iktidar olması durumunda muhalefet partisi konumuna geleceksiniz. Bu bağlamda hem Muğla hem de ülke geneline yönelik politikanız ne olacak?

Klasik vekil anlayışını ret ediyoruz. Tek muhalefetiz. Çünkü bir tarafta Cumhur İttifakı diğer tarafta bunun karşıtı olan Millet İttifakı var. Bu iki taraf da var olan sistemin sonucu ortaya çıkmış durumdalar. Biz ise Emek ve Özgürlük İttifakı olarak 3. bir yol ortaya koymuş durumdayız. Bu ülkenin sorunlarına muhalefet edecek, çözüm üretecek yeni bir yaşamın perspektifini sunuyoruz. 2019 yılında AKP ve MHP iktidarını sersemleştirdik, şimdi ise bitireceğiz. Bizim amacımız, demokrasinin önünü kapatan bu iktidarın gitmesidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*