Dünyada birinci olduk: Eee… Peki bu paraları kim kazandı: Servetleri yüzde 157 arttı

Türkiye’de geniş halk kesimlerini ekonomik kriz ile mücadele ederken servet sahipleri zenginliğine zenginlik katıyor. İsviçre’nin en büyük bankası UBS’in hazırladığı rapor bu gerçeği bir kez daha gözler önüne serdi.

UBS’in 2024 Küresel Servet Raporu’na göre, küresel milyarderlerin sayısı önümüzdeki beş yıl içinde artmayı sürdürecek. UBS’in servet artışıyla ilgili yaptığı araştırmaya katılan 56 gelişmiş ve gelişmekte olan ekonominin 52’sinde 1 milyar dolar ve üzeri servete sahip yetişkin sayısının 2023-2028 yılları arasında artması öngörülüyor.

TAYVAN’I TAKİP ETMESİ BEKLENEN ÜLKE TÜRKİYE

Bireysel servet artışının en yüksek olması öngörülen ülke yüzde 47 ile Tayvan. Tayvan’da özellikle mikroçip endüstrisi ve zengin yabancıların ülkeye göç etmesiyle ciddi bir servet artışı bekleniyor.

Tayvan’ı izlemesi beklenen ülke ise Türkiye. Türkiye’de bireysel servet artışının önümüzdeki 4 yılda yüzde 43 artması bekleniyor.

Türkiye’yi yüzde 37 ile Kazakistan, yüzde 32 ile Endonezya ve yüzde 28 ile Japonya takip ediyor. En çok küresel milyarderin bulunduğu iki merkez olan ABD ve Çin’de ise milyarder sayısının yüzde 16 ve yüzde 8 oranında artacağı tahmin ediliyor.

EN YÜKSEK BİREYSEL SERVET ARTIŞINDA ZİRVE TÜRKİYE’DE

Amerikan iş dünyası dergisi Forbes’un aktardığına göre geçtiğimiz yıl en yüksek bireysel servet artışı Türkiye’de yaşandı.

2023’te Türkiye’deki bireysel servet artışının oranı yüzde 157 oldu. Türkiye’yi Katar ve Rusya takip etti.

UBS, raporunu yayımlamaya başladığı 15 yıl içinde Asya-Pasifik bölgesinin bireysel zenginlikte yüzde 177’lik, Amerika kıtasının ise yüzde 146’lık büyüme kaydettiğini aktardı.

Ancak Asya-Pasifik bölgesi aynı zamanda en yüksek borç artışlarının yaşandığı yer oldu. Bölgedeki toplam borç, 2008’den bu yana yüzde 192’den fazla yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir