Türk Eğitim Vakfı, Bağışçısı Türkan Sedefoğlu’nu Kabri Başında Andı

Türkiye’deki radyo reklamcılığının öncülerinden biri olan ve tüm malvarlığını Türk Eğitim Vakfı’na (TEV) bağışlayan Türkan Sedefoğlu vefatının 33. yılında, en büyük bağışçılarından biri olduğu TEV tarafından Edirnekapı Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı.

Türk Eğitim Vakfı (TEV) radyo reklamcılığının önderlerinden olan bağışçısı Türkan Sedefoğlu’nu, vefatının 33. yıl dönümünde Edirnekapı Mezarlığı’ndaki kabri başında andı. 16 Ocak Salı günü gerçekleşen anma törenine, Sedefoğlu’nun tüm mal varlığını bağışladığı TEV’in Genel Müdürü Banu Taşkın, TEV yetkilileri, bursiyerleri ve yakınları katılım sağladı. 

Anma töreninde konuşan TEV Genel Müdürü Banu Taşkın şunları söyledi: “Türk Eğitim Vakfı olarak 56 yıldır öğrencilerimizin hayatlarına dokunabilmek amacıyla kararlılıkla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Destekleriyle bu yolculuğumuza ışık olan çok değerli isimlerden biri de radyo reklamcılığının öncülerinden Türkan Sedefoğlu’ydu. Yaşamı boyunca eğitime olan desteğini sürdüren Sedefoğlu’nun en büyük hayallerinden biri ismini taşıyan bir okul yaptırılmasıydı. İstanbul Çengelköy’de, 24 derslikli Türk Eğitim Vakfı Türkan Sedefoğlu İlkokulu ve başarılı gençlerimizin eğitim gördüğü TEVİTÖL’deki öğrenci yatakhanesi Türkan Sedefoğlu’nun bağışlarıyla var oldu. Vakfımızın kıymetli bağışçılarından olan Sedefoğlu bugüne kadar adına verilmiş 17 bin 930’un üzerinde bursla öğrencilerimizin geleceğini aydınlattı. Kendisine minnettarız, huzur içinde uyusun.”

 

TEV HAKKINDA

Türk Eğitim Vakfı (TEV), 4 Mayıs 1967 tarihinde merhum Vehbi Koç’un önderliğinde eğitime gönül vermiş 205 Türk aydını tarafından kuruldu. Başarılı ve maddi olanakları sınırlı olan öğrencilere burs desteği vererek Türkiye’ye ve insanlığa katkı sağlayacak öncü gençleri ve onların yetişecekleri eğitim sistemini destekleyen TEV, kuruluşundan günümüze yaklaşık 280 bini aşkın yurt içi ve 2 binden fazla yurt dışı bursu sağladı. Eğitime katkılarını 31 adet eğitim tesisi yaptırarak destekleyen Türk Eğitim Vakfı ayrıca Türkiye’de üstün başarılı ve yüksek potansiyelli öğrencilere ihtiyaç duydukları eğitimi lise düzeyinde sağlamak amacıyla kurulan İnanç Lisesi’ni 2001 yılında devraldı ve okul Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) adıyla eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. İzmir’de, Trabzon’da ve Ankara’da kız öğrenci yurdu açarak Türk Eğitim Vakfı Öğrenci Yurtları İktisadi İşletmesi bünyesinde faaliyet alanını genişletti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir