Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen 100 Şirketi Açıklandı! Sektörleri ve Şehirleri Belli Oldu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) liderliğinde, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) iş birliğiyle gerçekleştirilen Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi yarışması sonuçlandı.

BÜYÜMEDE DİKKATE ALINAN 2 YILLIK CİRO ARTIŞI

Foreks Haber’in aktardığına göre 2019-2021 arası 2 yıllık ciro artışı dikkate alınarak yapılan değerlendirmede, 27 farklı il ve 35 ayrı sektörden şirketler sıralamaya girdi. İlk 100’deki şirketlerin ortalama büyüme oranı yüzde 569 olarak belirlendi. Bu süreçte nominal gelirlerindeki artış oranı, Türkiye’nin nominal milli gelirindeki artışın 8 katına ulaştı.

İSTANBUL VE ANKARA LİDER

Listede yer alan şirketlerin 23’ü İstanbul, 19’u Ankara ve 9’u Adana’dan çıktı. En hızlı büyüyen şirketler arasında Adana merkezli AFM Gıda Kimya Limited Şirketi ilk sırayı alırken, İstanbul merkezli Tobio Novelfarma İlaç Sanayi AŞ ikinci, Aydın merkezli Ada İnşaat Mermer Limited Şirketi ise üçüncü sıraya yerleşti.

TÖRENLE AÇIKLANDI

Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Ankara’da düzenlenen törende Türkiye 100 sonuçları açıklandı. Törende ödül kazanan şirketlere başarılarının devamı dileğinde bulunuldu.

EKONOMİNİN GELECEĞİNE YÖNELİK BİR İNANÇ

Bakan Bolat, ödüllerin ülkenin ekonomik dinamizmini ve başarı potansiyelini gösterdiğini vurgulayarak, şirketlerin başarısının sürdürülebilir büyüme ve yenilikçilikle pekişeceğine inandığını belirtti.

ÜLKE GENELİNDEKİ BAŞARI

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ise Türkiye 100 listesinde yer alan şirketlerin Türkiye’nin ekonomik başarısını temsil ettiğini ifade ederek, bu şirketlerin ülke genelinde büyük bir başarı elde ettiğini söyledi.

BAŞVURAN ŞİRKETLERİN PROFİLİ

Başvuran şirketler arasında genç yöneticilere ve genç şirketlere sıkça rastlandığı belirtilirken, bu şirketlerin finansman arayışında oldukları da kaydedildi. Ayrıca, Türkiye 100 listesindeki şirketlerin nitelikli insan kaynağına sahip olduğu ve dijital platformları etkin bir şekilde kullandığı vurgulandı.

İHRACATTA ÖNE ÇIKAN ÜLKELER

En hızlı büyüyen 100 şirketten 71’inin 76 farklı ülkeye ihracat yaptığı bildirildi ve ihracatta Almanya’nın öne çıktığı belirtildi.

TOPLAM CİRO VE İSTİHDAM

Türkiye 100 şirketleri tek bir şirket kabul edildiğinde 2021 yılı toplam cirosunun 23,3 milyar TL olduğu, 2021 yılı ortalama cirosunun 232,7 milyon TL olduğu, 2021 yılındaki toplam istihdamın ise 10 bin 269 kişi olduğu ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir