Zamlı 65 yaş, dul ve yetim aylıkları netleşti! İşte kuruşu kuruşuna hesaplanan maaş tablosu

Dul ve yetim maaşı başvuruları, e-devlet platformu üzerinden gerçekleştirilen başvurulardan sonra olumlu sonuçlanan hak sahiplerine ödeniyor.

Dul ve yetim aylığı, bir sigortalının vefat etmesi durumunda, geride kalan eş ve çocuklara sağlanan aylık bir destektir. Sigortalının ölümü halinde, aylıktan yararlanma şartlarının incelenmesi gerekmekte ve bu şartlar sağlandığında hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanıyor.

Dul ve yetim aylığı, vefat eden kişinin eşinden geriye kalanlara ekonomik olarak destek olmayı amaçlıyor. Eşlerden biri hayatta kalmazsa, diğer eş tarafından dul aylığı talep edilebilir. Benzer şekilde, yetim aylığı, çocuklara cinsiyet ayrımı yapmaksızın sağlanıyor.

Toplumda “ölüm aylığı” olarak bilinen dul ve yetim aylığı, vefat eden sigortalının eşine ve çocuklarına yönelik bir yardım olmakla beraber dul aylığı, ölen sigortalının eşine bağlanan bir aylık olarak adlandırılır ve Medeni Kanunlara uygun evlilik bağını gerektirir. Yetim aylığı ise kız ya da erkek çocuklar arasında cinsiyet ayrımı yapmaz, ancak çocukların alacakları aylık sürelerini etkileyebilir.

2024 yılında güncellenen dul ve yetim maaş tablosu açıklandı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından emekli maaşlarına ek zammı duyurdu.

Bu kapsamda, dul ve yetim aylıklarına ek olarak 5 puan daha zam yapılarak toplamda yüzde 42.60 oranında artış gerçekleştirildi. Dul ve yetim maaşları, emekli zammına göre belirlenmekte olup, aşağıdaki oranlar dahilinde hesaplandı:

  • Yüzde 25 hissesi olan bir vatandaş, 2.500 TL maaş alacak.
  • Yüzde 50 hissesi olan bir kişi, 5.000 TL maaş alacak.
  • Yüzde 75 hissesi olan dul ve yetim aylığı alan bir kişi, 7.500 TL maaş alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir