Tekno devlerin kârı yapay zekayla uçtu

Şirketin geliri ise bu dönemde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 13 artarak 56.5 milyar dolara çıktı. Microsoft 2022’nin aynı döneminde 50.1 milyar dolar gelir elde etmişti. Microsoft hisseleri bu haberlerin ardından yüzde 3 değer kazanarak 341.11 doları aştı. Şirketin beklenenden fazla kâr elde etmesinde yapay zeka ve cloud (bulut) hizmetlerinin payı olduğu belirtildi. Microsoft CEO’su Satya Nadella, yapay zeka çağını dünyanın her yerinde insanlar ve işletmeler için gerçeğe dönüştürdüklerini dile getirerek, “Müşterilerimiz için üretkenlik artışı sağlamak amacıyla yapay zekayı teknolojinin her katmanına, her rol ve iş sürecine hızla aşılıyoruz” dedi.

Bulut gölgeledi

Alphabet ise aynı dönem için 19.7 milyar dolar kâr açıklarken, bu kârın reklam gelirleri ve cloud hizmetlerinden geldiği ifade edildi. Ancak Microsoft’ta olduğu gibi bu haber Alphabet’in hisselerine olumlu yansımadı. Haber üzerine Alphabet hisseleri yüzde 5 değer kaybederek 129.67 dolara geriledi. Yatırımcıların artan kârlılığa rağmen Google Cloud tarafında daha iyi şeyler yapılabileceğini düşündüğü belirtildi. Alphabet’in geliri de bu dönem için 76.7 milyar dolar oldu. Şirket geçen yılın aynı döneminde 69 milyar dolar gelir açıklamıştı.

Şirketin CEO’su Sundar Pichai, arama motoru, yapay zeka destekli yeniliklerle bu çeyrekte elde edilen finansal sonuçlardan memnun olduğunu belirterek, “Yapay zekayı herkes için daha faydalı hale getirmeye odaklanmaya devam ediyoruz. Heyecan verici bir ilerleme var ve daha fazlası gelecek” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir